Bebelerde Emzirme Sürecinde Biraz Yardım Şart

Emzirme sürecim hem bebek hem de anne sağlığı açısından ne kadar uzun ve sorunsuz olursa o kadar değerli. Ama bu kolay bir süreç değil: Biraz yardıma ihtiyaç var.

Bebeğinizi emzirmenin hem onun hem de annenin sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ama elbette zorlu bir süreç emzirme. Bebeğin emmeye alışmasından annenin meme sağlığına kadar pek çok önemli dönemeç var çünkü bu süreçte. Bu zorlu süreci kolaylaştırmak için pek çok yardımcı da var ama. Biberondan göğüs pedine, anne sütü saklama poşetinden göğüs pompasına kadar pek çok ürün bu süreçte hem annenin hem bebeğin yardımına koşuyor. Bazı bebeklerde emme refleksi daha geç geliştiği için onlar meme ucunu kavramayı başarana kadar göğüs pompası ve biberon yardıma koşuyor. Yine çalışan anneler için bu ikili vazgeçilmez. Göğüs pompasının kullanışlı, kolayca taşınabilir ve can yakmayacak şekilde üretilmiş olması çok önemli. Elbette sağılan sütün saklanabilmesi için güvenilir kaplara ya da poşetlere de ihtiyacımız var.

Uyku en önemli parça

Bir anne ne kadar mutluysa, hayatı ne kadar konforluysa bebeğiyle o kadar iyi ilgilenir. Hatta sütü bile o kadar besleyici olur. Bu nedenle uzun emzirme sürecinde -ki uzmanlara göre 24 ay emzirmek çok değerli- bir anne her türlü yardıma açık olmalı. Bebeğin beslenmesi kadar uykusu da sağlığı açısından çok önemli. Elbette annenin sağlığı da. Vücudun sütü en çok uyurken yaptığını biliyor muydunuz?  Bebeğin uyuması için karnının doymuş olması gerekiyor. İyi bir emzik de bu uyku saatinin uzamasına yardım eder. Özetle hem anne hem de bebeğin sağlığı emzirmeyle doğru orantılı gelişiyor. Ancak biraz yardıma hepimizin ihtiyacı var. O zaman yaşasın emzirme yardımcıları!