Doğru Beslenme Yardımcısı Nasıl Seçilir?

Bebeğinize emzik, biberon, silikon kaşık ya da mama tabağı alırken endişelenmeyin. Doğru ürünü bulmak için gerekli bilgiler bu yazıda.

Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra onun için en doğruyu arama ve en doğruyu yapma endişesiyle tanışırsınız. Kullandığınız ürünlerin sağlığa uygunluğu bu endişelerin ilk sıralarında yer alır. Bebekle birlikte hayatınıza biberon, emzik, silikon sıkma kaşığı ve daha uzun vadede mama tabakları, çatal bıçakları girer. Hangisinin doğru ürün olduğu sorusu ise bir anneyi asla rahat bırakmaz. Gelin bu noktada size yardımcı olalım. Öncelikle bizden önceki ebeveynlere göre çok şanslı olduğumuzun altını çizmeliyiz çünkü sağlıklı ürünleri bulabiliyoruz. Bu konuda bizi yönlendiren pek çok uzman bilim insanı var ve onlar bizi yönlendirdiği gibi pek çok markayı da ürettikleri ürünler konusunda uyarıyorlar. Demek ki ilk kriterimiz uzman bilim insanları ile çalışan markaların ürünlerini kullanmak olmalı. Konu biberon, emzik, silikon kaşık ve meme araç gereçleri olunca elbette ilk aklımıza gelen BPA oluyor. Nedir bu BPA? En özet anlatımıyla bebek biberonları gibi şeffaf ve sert yapılı plastik ambalaj materyallerinin üretiminde kullanılan kimyasal maddelerden biri. Pek çok ülkede artık yasak. Ancak burada önemli olan onun yerine ne kullanıldığı dolayısıyla alacağınız ürünün üzerinde “BPA free” yazması yeterli değil. Hangi maddelerin kullanıldığını da mutlaka kontrol edin. Silikon olması da tercihinizde ayrıca önemli.

İki bölmeli ve kırılmaz olsun

Biberon ve özellikle emziklerde dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ortodontik olması. Çünkü pek çok bilim insanına göre özellikle emzik emen çocukların artikülasyonlarında sorun oluşabiliyor. Bu riski önlemek için silikon olması ve çocuğun diş ile ağız şeklini alması çok önemli. Biberon, emzik ve silikonlu kaşık safhasını atlattıysanız mama tabağı seçimine gelmiş oluyorsunuz. Son bir not bunları seçerken temizlenmesinin kolay olmasına da mutlaka dikkat edin. Mama tabağı seçiminde de karşımıza o büyük sorun BPA çıkıyor. Demek ki ilk adım BPA içermeyen ürünleri satın almak. Ama elbette tek kriter bu değil: PVC ve Fitalat da içermemesi gerekiyor. Bu tabakları çocuğunuza tek başına yeme alışkanlığı kazandırmak için kullanacağınız için kırılmaz maddeden olması çok önemli. Üzerinde sevimli kahramanlar olursa belki daha iştahla yerler. Özellikle iki bölmeli olanları tercih edin. Böylelikle küçük gurmeniz farklı yiyeceklerin tadına karıştırmadan bakabilir. Çocuğunuza beslenme yardımcısı alırken endişelenmeyin. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi artık çok şanslısınız ve doğru ürünü bulmanız çok kolay.